top of page
HKEMBL: Image
rint_akyuz.jpg

Büyük Üstat Mesajı

Sevgili Kardeşlerim,


Her sene olduğu gibi 22 Ekim 2022 günü ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ün kabrini kardeşlerimle birlikte ziyaret ettik. Şeref defterine sizler adına şunları yazdım:

 

Atam,

 Her Cumhuriyet Bayramı’nda olduğu gibi cumhuriyetin 99. yıldönümünde de, hiç dinmeyen şevkimizle ve cumhuriyete olan inancımızla gene huzurundayız. Nasıl her geçen sene senin değerini daha fazla anlıyorsak, cumhuriyete ve senin ilkelerine olan bağlılığımız da aynı şekilde daha fazla artıyor. 1924 yılında “Cumhuriyet, düşüncesi hür, anlayışı hür, vicdanı hür nesiller ister” demiştin. Bizler de düşüncesi hür, anlayışı hür, vicdanı hür, senin, aklı selimin ve bilimin önderliğinde yürüyen, vatanına, devletine sadakatle bağlı, bunun için yemin etmiş bireyler olarak koymuş olduğun hedefler doğrultusunda usanmadan, yorulmadan, azimle çalışacağız, ülkemizi çağdaş uygarlık seviyesine çıkartmak için var gücümüzü ortaya koyacağız. Ruhun şâd olsun.

 

İnanıyorum ki yazdıklarıma tüm kardeşlerim benim gibi kalben inanıyordur ve yeri geldiğinde de Cumhuriyetin ve Atatürk ilkelerinin yılmaz birer bekçisi olarak üzerlerine ne görev düşerse yerine getireceklerdir.

 

Cumhuriyetin 99. yılı tüm kardeşlerime ve ülkemize kutlu olsun.

K:. Sevgi ve Saygılarımla,

Rint Akyüz

Büyük Üstat

Büyük Üstat Mesajı

Dünyada en çok merak edilen ve üzerine çeşitli spekülasyonlar yapılan kurumların başında masonluk gelmektedir. Bunun önemli bir sebeplerinden biri masonluğun  üye olmayanlara kapalı olması, yani toplantılarına sadece kendi üyelerinin katılabilmesidir. Üye olmayanların, birçok sivil toplum kuruluşunda da uygulandığı gibi, misafir olarak bile toplantılara alınmadığı, toplantıların sadece üyelere mahsus olduğu bir gerçektir.

Başka bir sebebi ise  sahip olduğu düşünülen ve bu nedenle de üzerinde çok spekülasyon yapılan sırlarıdır. Masonluğun kendine has sırları olduğu da doğrudur.  Oysa ki bu sırlar bir meslek örgütü olarak ortaya çıkmış duvarcı ustalarının mesleki bilgileri ile ilgili semboller ve alegoriler ile ilgili konulardır. Tarih içinde çok büyük bir itina ile saklanan bu sırlar, XVII. yüzyılda sanayi devrimiyle gelişen inşaat teknikleri yüzünden değerlerini kaybetmiş, taş ustalarının önemi gittikçe azalmıştır. Sır olarak nitelenen bilgiler zaman zaman sahaflarda satılan kitaplardan görülüp su yüzüne çıkmıştır. Günümüze geldiğimizde ise artık her şeye internet üzerinden erişmek, her türlü bilgiyi almak mümkündür mümkün olmasına ama özellikle internet ortamında doğru bilginin yanında yanlış, kasıtlı bilgi de aynı oranda vardır.

 

Devamı için tıklayınız

Kamuoyuna duyurular

ii_logo_site.jpg

İktisadi İşletme

Çeşitli eldivenler, önlükler, kitaplar, flamalarla birlikte regalya ve yaka bijularını ve daha birçok ürünü bulabilirsiniz.

bottom of page