Duyurular ve Mesajlar

 

Kamuoyuna Duyuru - İstanbul, 12.02.2020

Hür ve Kabul Edilmiş Masonlar Büyük Locası olarak; İdlib'te kahraman ordumuza yönelik gerçekleşen hain saldırılarda şehit düşen askerlerimize Allah'tan rahmet, ailelerine ve yüce milletimize başsağlığı, yaralı askerlerimize acil şifalar diliyoruz.

Sadece kendi insanına değil, tüm insanlığa karşı sorumluluk bilinciyle sınırımızın içinde ve ötesinde zor durumdaki insanlara da şefkat kollarını açmış ülkemizin, topraklarına ve  insanlarına kasteden her türlü unsura karşı milli birliğimizin öneminin altını bir kez daha çiziyor, başta Türkiyemiz olmak üzere tüm insanlar ve insanlık için barış ve huzurun en kısa sürede gelmesini gönülden diliyoruz.

 

 

Bülent AKKAN

Büyük Üstat

Türk Masonları Cumhuriyetin 95. Yılında Anıtkabir'i ziyaret etti

Hür ve Kabul Edilmiş Masonlar Büyük Locası üyesi Türk Masonları eşleri ve çocukları ile birlikte Büyük Üstat Bülent Akkan Başkanlığında Cumhuriyetimizin kurucusu Ulu Önder Atatürk'ü anmak, ideallerine olan bağlılıklarını teyit etmek amacıyla her Cumhuriyet Bayramında olduğu gibi bu yıl da Anıtkabir'i büyük bir katılım ile ziyaret ettiler.

Kamuoyuna Duyuru - İstanbul, 10.10.2019

Hür ve Kabul Edilmiş Masonlar Büyük Locası olarak; Türk Silahlı Kuvvetlerimizin ülkemizin bekasını tehdit eden terör unsurlarına karşı Suriye'nin kuzeydoğusunda haklı ve kararlı bir şekilde yürütmekte olduğu Barış Pınarı Harekatının başarılı olmasını diliyor, kahraman Mehmetçiğimizin görevlerini başarıyla tamamlayarak ülkemize dönmelerini temenni ediyoruz.

Ülkemize, topraklarımıza, insanımıza kasteden her türlü unsura karşı milli birliğimizin öneminin altını çiziyor, başta Türkiye'miz olmak üzere tüm insanlar ve insanlık için barış ve huzurun gelmesini diliyoruz.

 

Sevgi ve Saygılarımla,

Bülent AKKAN
Büyük Üstat

Büyük Locadan - İstanbul, 06.09.2018

Hür ve Kabul Edilmiş Masonlar Derneği, Türkiye Cumhuriyeti yasalarına göre kurulmuş, faaliyetlerini milli kanunlara ve nizamlara göre sürdüren bir dernektir. 

Her ne kadar Masonluk evrensel bir kavram ise de, her ülkede Masonlar kendi ülkelerinin kanun ve nizamlarına uygun dernekler kurar ve bu doğrultuda faaliyet gösterirler. Büyük Locamız da bu anlamda tamamen bağımsız, milli bir kuruluştur. 

Kamuoyuna Duyuru - İstanbul, 14.07.2018

Hür ve Kabul Edilmiş Masonlar Büyük Locası olarak; 15 Temmuz 2016 tarihinde yaşanan menfur darbe girişiminin 2.Yıldönümü ve 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü vesilesiyle kutsal Vatanımız ve demokrasimiz için verilen her türlü mücadelede hayatını kaybeden kahraman şehitlerimize, yaralanan gazilerimize bir kez daha şükranlarımızı sunuyoruz.

Dünyada eşine az rastlanır bir şekilde demokrasi dışı girişimlere karşı koyan bir milletin ferdi olmaktan duyduğumuz gurur ve özgüvenle Türkiyemizin geleceğine umutla ve güvenle bakmaya devam ediyoruz.

Sevgi ve Saygılarımla,

Bülent AKKAN 
Büyük Üstat

Kamuoyuna Duyuru - İstanbul, 22.01.2018

Hür ve Kabul Edilmiş Masonlar Büyük Locası olarak; Türk Silahlı Kuvvetlerimizin ülkemizin bekasını tehdit eden terör unsurlarına karşı Suriye'nin kuzeyinde yürütmekte olduğu Zeytin Dalı Harekatının başarılı olmasını diliyor, kahraman Mehmetçiğimizin görevlerini başarıyla tamamlayarak ülkemize dönmelerini temenni ediyoruz.

Ülkemize, topraklarımıza, insanımıza kasteden tüm bu girişimlerin sona erdirilmesinde milli birliğimizin öneminin altını çiziyor, başta Türkiye'miz olmak üzere tüm insanlar ve insanlık için barış ve huzurun gelmesini diliyoruz.

Sevgi ve Saygılarımla,

Bülent AKKAN
Büyük Üstat

Kamuoyuna Duyuru - İstanbul, 13.07.2017

Hür ve Kabul Edilmiş Masonlar Büyük Locası olarak; 15 Temmuz 2016 tarihinde yaşanan menfur darbe girişiminin 1.Yıldönümünde Türk Halkı'nın darbe girişime karşı ortaya koyduğu kahramanca mücadelede hayatını kaybeden 249 şehidimizi bir kez daha rahmetle anıyor, yaralanan 2196 gazimize şükranlarımızı sunuyoruz.


Biz Masonlar demokrasimize yönelik her türlü müdahaleyi kabul edilemez buluyor, hiçbir ayırım olmaksızın toplumun her kesiminin demokrasimize sahip çıkmış olmasından dolayı büyük bir mutluluk ve kıvanç duyuyoruz. 

Vatanına, milletine sadakat yemini ile bağlı olan bizler, Türkiye Cumhuriyeti'nin demokratik değerlere bağlı, millet egemenliğine dayalı, özgürlükçü, laik düzeninin ilelebet süreceğine yönelik inancımızı her zamankinden daha da fazla koruyoruz.

Ülkemize ve milli birliğimize kasteden her türlü girişime bundan sonra da karşı çıkacağımızı teyit ediyor, geleceğe umutla ve güvenle bakmaya devam ediyoruz.

Sevgi ve Saygılarımla,

Bülent AKKAN 
Büyük Üstat

Kamuoyuna Duyuru - İstanbul, 12.12.2016

Biz Masonların gözünde hakların en kutsalı, Evrenin Ulu Mimarı’nın insana bahşettiği yaşam hakkıdır.

İnsanlarımızın canına kast eden; ülkemizin birlik ve beraberliğini, huzurunu ve kardeşliğini hedef alan terör saldırılarını, nereden ve kimden gelirse gelsin, bütün benliğimizle kınıyoruz.

10 Aralık 2016 günü gerçekleştirilen ve ülkemizi yasa boğan menfur saldırıda hayatını kaybeden Emniyet mensuplarımıza ve vatandaşlarımıza Evrenin Ulu Mimarı’ndan rahmet, yaralılara şifa, kederli ailelere ve tüm ulusumuza sabır ve başsağlığı diliyoruz.

Büyük Üstat Mesajı - İstanbul, 23.07.2016

Biz Masonlar, mesleğimize yön veren Eski Yükümlülüklerimiz ve İlkelerimize uymayı taahhüt etmiş bulunmaktayız.

Bu yükümlülük ve taahhütlerimizde bizlere şu görevler yüklenir:
"… İyi ve dürüst bir insan olacak, ahlâk kurallarına uyacaksınız.
- Barışsever olacak ve yaşadığımız ülkenin yasalarına uyacak, vatanınıza şerefle hizmet edeceksiniz.
- Devlete karşı girişilen hiçbir eyleme katılmayacak, ülkenin yararlarını, bağımsızlığını, dirlik ve düzenini korumayı kutsal bir görev bileceksiniz.
- Devlet makamlarına saygılı olacak, gayretle çalışacak, şerefli bir hayat sürecek ve insanlara itibar edeceksiniz.
- Localarınızda din ve siyaset ile ilgili tartışmalara izin vermeyeceksiniz.
- K:.'lerinize saygı besleyecek, sahtekâr ve ikiyüzlüleri camiamızdan uzak tutacaksınız.
- İnsan kişiliğine saygıyı, bütün insanların iyiliğine çalışmayı, kişinin hürriyetini ve ahlaki sorumluluğunu, insanların hak ve görev eşitliğini, bilime saygıyı birer ilke olarak benimseyeceksiniz. K:.'leriniz arasında din, mezhep, ırk, dil, inanç ve sosyal durum ayrımı gözetmeyeceksiniz…"

 

Türk Masonları Ata'nın huzurundaydı - Ankara, 05.11.2016

Türk Masonları her yıl olduğu gibi bu yıl da 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı vesilesiyle Anıtkabir'i ziyaret ederek Büyük Atatürk'ün huzuruna çıktılar.

 

İstanbul’da 2013-14 Eğitim Dönemi için Eğitime Katkı Desteği
Müracaatları

2013-14 Eğitim Döneminde derneğimizden eğitime katkı desteği almak isteyen üniversite öğrencilerinin Nur-i Ziya Sok. No.13, Beyoğlu adresinden alacakları boş formu doldurarak ve istenen belgeleri ekleyerek geri vermeleri gerekmektedir.

Amaç ve İşleyiş

Hür ve Kabul Edilmiş Masonlar Derneği bünyesinde 1993 yılında eğitime katkı desteği kurumu oluşturulmuştur. Eğitime katkı desteği kurumu; Atatürk ilkelerine bağlı, laik görüş ve düşüncelerle donatılmış, çağdaş, aydın gençliğimizin toplumumuza kazandırılması yönünde hizmet vermekte ve üniversite öğrencilerine eğitim desteği sağlamaktadır. Amacımız; mümkün olduğunca çok sayıda ihtiyaç sahibi öğrenciye ulaşıp, destek olabilmektir. Eğitime katkı desteği verilecek öğrencilerimiz titiz incelemeler ve mülakatların ardından belirlenmektedir.

Eğitime Katkı Desteği Verilecek Öğrenci Sayısının Belirlenmesi

Eğitime katkı desteği verilecek öğrenci sayısının belirlenmesi eğitime katkı desteği komitesinin kol başkanları ile yaptıkları görüşmeler sonucunda kollardan alınan eğitime katkı desteği taahhütlerine göre belirlenir. Genel kurulda belirlenen eğitime katkı payı bedeli kollardan tahsil edilir. Bu miktar bursiyer öğrencilerimiz mezun olana kadar banka hesap numaralarına aylık (kesintisiz) olarak aktarılmaktadır.

Eğitime Katkı Desteği Verilecek Öğrencilerin Seçimi

Bütün öğrencilerin ön elemesi öğrenci başvuru formu üzerinden yapılır.


Daha sonra belirlenen öğrenciler sözlü mülakat için davet edilir. Aday seçiminde öğrencinin mali durumu, anne-babasının hayatta olup olmadığı, öğrenimine engel (sakat ve desteğe muhtaç olması) durumu gibi kıstaslar komite üyelerince göz önünde alınarak incelenir.


Yönetmelikçe yapılan puanlamaya göre, eğitime katkı desteği verilecek öğrencimiz olmaya hak kazanan öğrencilerden gereken evraklar istenir.

Eğitime Katkı Desteği Verilecek Öğrencilerin Takibi

Eğitime katkı desteği verilecek öğrencilerimiz, eğitim öğretim yılı sonunda aldıkları not çizelgeleri ve öğrenci belgelerinin tarafımıza ulaştırılması ile takip edilir.


Karşılıksız yapılan eğitime katkı desteği verilmesinin koşulu sınıf geçmektir. Sınıf tekrarı var ise öğrencinin durumu burs komitesince incelenip bursun kesilmesi gerçekleştirilir.

Komitenin Eğitime Katkı Desteği Verilecek Öğrenciler ile İlgili Çalışma Prensipleri

Eğitime katkı desteği komiteleri her ay toplantılar yaparak, bursiyer öğrencilerimiz ile ilişkilerimizin sağlam olması amacı ve sosyal, sanatsal, müzikal, ekonomik, yönetimsel içerikli bilgileri eğitime katkı desteği verilecek öğrencilerimize aktarmak adına konuşmalar organize edilir. Her ayın ilk pazar günü öğrenciler toplantılara davet edilir.

Her üç vadide faaliyette bulunan komitelerin katkısıyla toplam eğitime katkı desteği verilecek öğrencilerimizin sayısı bu yıl 624 olmuştur. Hedefimiz bu rakamı kısa sürede daha yukarı çekmektir.

İstanbul Vadisinde Bugün

212 Öğrenci ile devam etmekte olan eğitime katkı desteği verilen öğrenci sayımıza, 103 yeni öğrenci ilavesi ile 2012-13 eğitim dönemine 315 bursiyer öğrencimiz ile devam edilmektedir. Bu öğrencilerin 144’ü (%46 ) kız, 171’i (%54) erkek toplamda 315 eğitime katkı desteği verilen öğrencimiz vardır. eğitime katkı desteği verilen öğrencilerimizin 212’si İstanbul’da 103’ü diğer şehirlerde okumaktadır.

Eğitime katkı desteği verilen öğrencilerin 42’si Tıp ve Sağlık Fakültelerinde, 16’sı İnşaat Fakültesi , 52’si Fen-Edebiyat Fakültesi, 33’ü Mühendislik Fakültesi, 6’sı Hukuk Fakültesi, 51’i İktisat ve İdari Bilimler Fakültesi, 17’si Eğitim Fakültesi ve 98’i diğer bölümlere devam etmektedirler.

Hür ve Kabul Edilmiş Masonlar Derneği ©2020

KVKK Aydınlatma Metni - Çerez Politikası - Gizlilik Politikası