top of page
suha_tugrul_aksoy-square.jpeg

Suha Tuğrul Aksoy

1991

1923 tarihinde İstanbul Rumeli Hisarı’nda doğdu. Bebek İlkokulu ve Kabataş Lisesi’nden sonra İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi'nden mezun oldu. Bir süre de doktora kurlarına devam etti.


1946 yılında müfettiş yardımcısı olarak girdiği Etibank Genel Müdürlüğü'nde müfettişlik ve İstanbul Şube Müdürlüğü görevlerinde bulundu. Bu görevden, 1968 yılında emekli olduktan ve bazı şirketlerde üst düzey görevlerde bulunduktan sonra sanayiciliğe başladı ve önce İstanbul’da müteakiben de Almanya Münih’te birer şirket kurdu. İstanbul Sanayi Odasında ve İktisat Fakültesi Mezunlar Cemiyetinde üyelik ve başkanlık yaptı. Evlidir ve bir oğlu vardır. İngilizce ve Fransızca bilir.


1956 yılında Ülkü Locasında tekris oldu. Bazı görevler yaptıktan sonra 1966 yılında Üstad-ı Muhterem oldu. 1971 yılında Büyük Kurul Üyesi seçildi, Kaymakamlık dâhil çeşitli görevlerde bulunduktan sonra 1991’de Büyük Üstat seçildi. Büyük Üstat olmadan önce ve sonra önemli çalışmalar yapmış, bun arada iki yeni locanın kurulmasına ve birçok gayri muntazam kardeşin muntazam masonluğa dönmesine de yardımcı olmuştur

bottom of page