top of page
sahir_talat_akev-square.jpeg

Sahir Talat Akev

1998 - 2000

6 Eylül 1925 tarihinde İstanbul’da doğmuştur. Bununla beraber, Selanik’te okul müdürlüğü yaparken I. Dünya Harbi nedeniyle ailesini mübadil olarak İstanbul’a taşımak zorunda kalmış olan babasının, çalışmakta olduğu İsviçre şirketinin araya girmesiyle, tekrar Selanik’e dönmek izni alması üzerine, öğreniminin ilk bölümünü, Selanik’te Fransızca eğitim veren okullarda sürdürmüş, İstanbul’a ancak Lise 10. sınıfa geçtiğinde dönmüştür.

Liseden sonra girdiği Hukuk Fakültesinden 1946 yılında birincilikle mezun olmuş ve serbest avukat olarak çalışmaya ve aynı zamanda doktora kurlarına devam etmeye başlamış, askerlik görevini ifa ettikten sonra doktora sınavını vererek hukuk doktoru unvanını da kazanmıştır. 

Evlidir ve bir kız babasıdır. Fransızca, Rumca, Almanca ve İngilizce bilir. Birçok sivil toplum kuruluşunda görev yapmıştır. Bunlar arasında Türk Fransız Kültür Derneği Genel Sekreterliği ve Başkanlığı, İstanbul Barosu Yönetim Kurulu Üyeliği, Uluslararası Avukatlar Birliği Başkan Yardımcılığı gibi görevler bulunmaktadır. Fransız Milli Eğitim Bakanlığı tarafından "Officier des Palmes Académiques" nişanı ile onurlandırılmıştır. 

18 Haziran 1953 tarihinde Kardeşlik Locasında tekris olmuştur. Gerek bu Locada ve gerek kurucu olarak katıldığı Hümanitas Locasında çeşitli görevler aldıktan sonra, 1963 yılında Üstad-ı Muhterem olmuştur. 1965 yılında seçildiği Büyük Görevliler Kurulunda da çeşitli görevlerde bulunmuş ve 1998 yılında Büyük Üstat seçilmiştir. 14 Haziran 2000 tarihinde hayata gözlerini kapatıncaya kadar bu görevini sürdürmüştür. 

bottom of page