top of page
can_arpac-square.jpeg

Can Arpaç

1992 - 1996

Önceki Büyük Üstatlardan Halit Arpaç Kardeşin oğlu olarak 1931'de İstanbul’da doğmuştur. 1950 yılında Kabataş Erkek Lisesi'nden mezun olduktan sonra hem bir şirkette çalışmaya hem de Hukuk Fakültesi'ne devam etmiştir. Ancak iki yıl sonra askerlik görevini yapmak üzere öğrenimine ara vermiştir. Askerden dönüşte de öğrenimini İstanbul Yüksek Ticaret Okuluna girerek tamamlamıştır.


1971 yılına kadar çeşitli işlerde çalıştıktan sonra bir İsveç firmasının Ankara Bölge Müdürlüğüne atanmıştır. 1980 yılında bu görevinden emekli olunca da çok önceden küçük bir payla ortak olduğu bir yapı şirketler grubu bünyesinde bir pazarlama şirketi kurarak başına geçmiş ve bu şirketin yönetim kurulu başkanlığını Büyük Üstat seçilip aktif çalışmayı bırakıncaya kadar sürdürmüştür. "Göz Düşmüş Aynalara" ve "Belki Bir Gün Sahaflarda" adında iki şiir kitabı vardır.


1959 yılında Müsavat Locasında tekris olmuştur. Çeşitli görevler yaptıktan sonra 1970 yılında Üstad-ı Muhterem olmuştur. Bu görevde iken iş değişikliği nedeniyle Ankara’ya taşınmıştır. Ankara’da Eşitlik Locasının kurucusu ve bu Locanın ilk Üstad-ı Muhteremi olmuştur. 1975 yılında seçildiği Büyük Görevliler Kurulunda Büyük Üstat Temsilciliği dâhil çeşitli görevler yaptıktan sonra 1992 yılında Büyük Üstat seçilmiş, bu görevi arka arkaya iki dönem yürütmüştür.


Görev dönemi süresince masonluğun yararına yapılmış olan çalışmalar çok uzun bir liste oluşturmaktadır. Bunlar arasında Tesviye Dergisi'nin yayına başlaması, Bodrum, Antalya ve Eskişehir’de ve ayrıca Almanya Frankfurt’ta Türkay Locasının açılması, Yakacık binasının temelinin atılması, çeşitli medya organlarına röportaj verilmesi gibi etkinlikler zikredilebilir.

bottom of page