top of page
< Back

244

ANKA

244

Cumhuriyetimizin 100. yılı ile ilgili olarak, geleceğe bıraktığımız mesajımız.

Mesajımıza, Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün, her dönem bizleri aydınlatan sözleriyle

başlamak istiyorum. Kaç yüzyıl geçerse geçsin, bu sözlerini insanlık adına daima kılavuz edinmeliyiz.

‘’Benim manevi mirasım ilim ve akıldır. Benden sonra, beni benimsemek isteyenler, bu temel mihver üzerinde akıl ve ilmin rehberliğini kabul ederlerse, manevi mirasçılarım olurlar. Bilim ve fen nerede ise oradan alacağız ve her ulus kişisinin kafasına koyacağız. Bilim ve fen için kayıt ve şart yoktur. Dünyada her şey için, yaşam için, başarı için en gerçek yol gösterici bilimdir, fendir. Bilim ve fennin dışında yol gösterici aramak aymazlık, bilgisizlik, doğru yoldan çıkmışlıktır. Yalnız bilimin ve fennin yaşadığımız her dakikadaki evrelerinin gelişimini anlamak ve ilerlemelerini izlemek koşuldur.”

Hepimizin bildiği gibi, Masonlukta ilk ve son adım, kendi kendini sürekli kontrol etmek, böylece; iyiye, güzele ve doğruya yönelmektir. Ancak bu bireylerin oluşturacakları toplumda insanlık adına ülkü mabedi kurmak için çalışma yapılabilir. Ayrıca, böyle bir yapıda her taşın iyi işlenmiş olması da yetmez, her taşın diğerleriyle uyuşması, aralarından su sızmaması gerekir. Bu da, ahlaki değerlerin toplumun bütün bireylerince benimsenmiş olmasına; her alanda aklın ve bilginin egemenliğine; insanlar arasında sevgi ve ahengin kurulmasına bağlıdır.

Aslında her şeyin esası insanları sevmektir. Ülkü mabedini oluştururken hepimiz işlenmiş birer taş olmalıyız ama, en önemlisi taşları birleştiren harç olmaktır. Bunun yanısıra, kendimize karşı görevimiz de, düzenli ve disiplinli bir yaşam ile ruh ve bedenimizin sağlığını korumak; yeteneklerimizi tüm insanların yararına geliştirmektir. Işık olmadan kimseyi aydınlatamayız. Dileriz ki; ölçülü davranışlarımız bizleri daima olgunlaştırsın, yürekliliğimiz bizlere destek olsun, basiret bizlere yön versin ve adalet, bütün işlerimizde bizlere yol göstersin.

Miraç Adnan İRİGÜL

244 ANKA Muh:.L:.

Üs:.Muh:.

244
bottom of page