top of page
< Back

238

HAZAR

238

Ülkemizin kurtarıcısı Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün; engin dehası ve ruhsal derinliği ile haçlı ordusuna rağmen bizlere armağan ettiği Cumhuriyetimizin 100. yılı kutlu ve mutlu olsun.

Bizleri bu günlere taşıyan Atatürk felsefesi ve ruhunu Kardeşlerimin temessül ve temsil ettiğine inanıyor ve güveniyorum.  Ruhsal açıdan Mustafa Kemal Atatürk’ün ruhsal varlık olarak büyük bir gelişmişliği, yüksek bir mertebesi vardır. Müthiş önsezileri olan ve enjekte bilgiye sahip bir varlıktır. Kendi varlığından kaynayan, kendi varlığında mevcut olan, vazifesi ile alakalı olan her türlü bilgiyi kendi varlığında taşıyarak gelmiştir. Sonucu önceden görmüş ve yaşamıştır. “Ben size ölmeyi emrediyorum” derken aslında mükâfat vermiştir. Savaş sonrası yaptıklarıyla bu günlere gelinmiştir. Ülkenin asıl zenginliğinin maddiyat değil, o ülke insanlarının vakar, gurur ve asaletinden gelmesi gerektiğini anlatmış ve örnek olmuştur.

Bizim kazanımlarımıza ilaveten gelecekte; Kutsal Anadolu topraklarında, Anadolu halkının bir yıldız gibi tekrar, tüm insanlığa örnek yüksek vazifeleri ifa etmesi için, Atatürk’ün dediği ve mesleğimizin de ilkelerine göre davranılmalıdır. Laik ve Çağdaş Türkiye Cumhuriyeti’ne, Sosyal Hukuk Devleti İlkesine, Demokrasiye, milli birlik ve bölünmez bütünlüğe sahip çıkan, tarihini, evrensel değerlerin, bilimin, aklın üstünlüğünü benimseyen, insan haklarına saygılı, yurttaşlık bilincine sahip bireyler, gençler, Kardeş’ler yetiştirmeliyiz.

Bir eliyle beşiği, diğer eliyle dünyayı sallayan, damarlarımızdaki asil kan olan, Cumhuriyet Kadınlarını ve Ulusumuzu, Cumhuriyetin 100. Yılında “Hazar Ruhu”nun Gönye ve Pergeliyle kutluyorum.

06.09.2023

Metin Kazaz

Üstad-ı Muhterem

238- Hazar Muhterem Locası

238
bottom of page