top of page
< Back

224

ERGUVAN

224

Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. Yıldönümünü yaşamak şerefine ulaşıyor olmaktan dolayı tarifi imkânsız duygular içerisindeyiz. Özellikle biz Erguvan Locası Kardeşleri için Cumhuriyet’in 100. Yılında 10. Yılımızı kutlamak daha anlamlı hale geldi.

Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Gençliğe Hitabesinde de sözünü ettiği dahili ve harici her türlü engele rağmen kurduğu ve ilk yıllarında büyük ve hızlı adımlar ile yol alan “Cumhuriyet”, hiç eksilmeyen ama gittikçe daha saldırganlaşan düşmanlarına rağmen hala dimdik ayakta. İlgisizlikleri ile bugünlere gelinmesinde büyük etken olan sevenleri ise değerini günden güne fark ederek dört elle sarılmaya başladılar.

Başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve hem o zaman hem sonrasında bu sağlam temel üzerine taş üstüne taş koyan Atalarımızı saygı ve minnetle anıyoruz.

Umudumuzu hiç yitirmeden bizlere miras kalan cumhuriyeti yarınlara en güzel şekilde devredeceğiz. Atamızın yolundan giden son bir ferdimiz kalana kadar da bu umudu hiç yitirmeden tüm gücümüzle cehalet ve taassupla savaşmaya, tüm gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz.

Dileriz ki her birimizin ışığı diğer kardeşlerimizi ve insanlığı aydınlatsın.

Kardeşlik sevgisi dört bir yana dağılsın.

Ne mutlu Türküm diyene!


Murat Akatay

Üstad-ı Muhterem

Erguvan Muhterem Locası (224)

224
bottom of page