top of page
< Back

139

TAŞOCAĞI

139

29 Ekim 1923 tarihinde kurulan, yapılan her türlü aleyhte girişimlere rağmen dimdik ayakta kalan Cumhuriyetimiz 100 yaşında!

Ne mutlu bizlere ki Cumhuriyetimizin 100. Yılını özgürce kutlayabiliyoruz. Görevimiz, bizlere teslim edilen bu kutsal emaneti çocuklarımıza, gelecek kuşaklara daha da geliştirerek teslim etmek.

Geleceğimizin teminatı sevgili Çocuklarımız, bu kutsal emaneti sizler de en kıymetli bir varlık olarak tüm benliğiniz ve gücünüzle koruyup kollamak ve büyük Atatürk’ün Gençliğe hitabında belirttiği “dahili ve harici düşmanlardan” korumak için elinizden gelen gayreti göstereceksiniz.

Cumhuriyetimiz bugün dahi devam eden yıkıcı girişimlere muhtemeldir ki ilerleyen yıllarda da maruz kalacaktır. Büyük Atatürk’ün gösterdiği yol ve ilkelerle bu girişimleri sonuçsuz bırakmak için var gücümüzle çalışmalı, gelecek saldırıları püskürtmeliyiz. Bunun için de “her zaman dikkatli ve uyanık” olmalıyız.

Cumhuriyet ve medeniyetimizi bulunduğu noktadan daha ileri seviyelere yükseltmek için elimizden gelen çabayı göstermeliyiz. Bu hedefe ulaşmak için demokratik bir düzen içerisinde iyi bir eğitim sistemine sahip olmalıyız. Demokrasisiz bir Cumhuriyet olamayacağı için önce demokrasinin tüm şartları tam olarak yerine getirilmeli, çağdaş dünyanın “cumhuriyet ve özgürlük” anlayışından sapılmadan kendi prensiplerimiz doğrultusunda yola devam etmeliyiz.

Gelecek kuşakların bu doğrultuda Türkiye Cumhuriyeti’ni daha da parlak seviyelere getireceğine olan inancım tamdır.

Ne Mutlu Türküm diyene.

MUSTAFA İNANÇ

Üs:. Muh..

139 TAŞOCAĞI

139
bottom of page