top of page
< Back

087

GÜNIŞIĞI

087

Ulu Önder ve pek çoğumuza göre Önlüksüz Mason Kardeşimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün Cumhuriyet yönetimini tanımlama amaçlı şu sözlerini hatırlayalım:

Cumhuriyet, ahlâkî fazilete dayanan bir idaredir. Cumhuriyet fazilettir. Sultanlık, korku ve tehdide dayanan bir idaredir. Cumhuriyet idaresi faziletli ve namuslu insanlar yetiştirir. Sultanlık, korkuya ve tehdide dayandığı için korkak, alçak, sefil ve rezil insanlar yetiştirir. Aradaki fark bunlardan ibarettir.”

Madem ki, Cumhuriyet’imizin yüzüncü yılını kutluyoruz, madem ki bu erdem ve erdemli insanlar rejiminin geleceğe bırakacaklarını anlamak istiyoruz, o zaman önerimiz, bu erdemler sisteminin kurucusu olağanüstü insanın o çileli kuruluş yıllarında bize bir miras gibi bıraktığı bu sözleri anlamaya çalışmamızdır.

Bunlar aynı zamanda bir uyarı mesajıdır kanımızca. Yalnızca ülkemizde, tarihinde ve bugününde değil tüm dünyada da insana acı çektiren, geleceğini karartan, sonuçta sömürü aracı ve köle olmasına yol açan insanî zaafın faziletsizlik olduğunu aldığımız eğitimle biliyor, kendi yaşamlarımızda deneyimliyoruz.

Bir ulusun ve insanlığın tarihinde yüz yılın önemli bir süre olduğunu bilmekle birlikte bazı erdemlerin binlerce yıl sürmüş kötülüklere karşı mücadelelerinde kısa bir an anlamına geldiğini, bunun yanında siyah ve beyazın kavgasının doğanın olağan döngüsü olduğunu aklımızdan çıkarmadan erdemleri geliştirmeye çalışalım. Önderimizin sözlerinin toplumsal uyarılar olduğu kadar bireysel yaşamlarımızda da yönlendirici olduğunu bilelim.

Tarık Kayakan

Günışığı Muhterem Locası (87)

16 Eylül 2023

087
bottom of page