top of page
< Back

065

EGE

065

Cumhuriyetimizin yüzüncü yılında hepimiz gururlu ve heyecanlayız. Bir Atasözümüz “akıl yaşta değil baştadır” der. Yılların geçmesi bireysel tekamülümüzde ve ülkesel gelişimimizde yeterli etkileri yaratmamış ise, yıldönümlerini kutlamakla birlikte üzerinde düşünmek gereken bir şeyler var demektir.

Mustafa Kemal Atatürk ve Kurtuluş Savaşı’nda özveri ile ülkemizin kuruluşuna katkıda bulunan tüm kurucularımızın hayali çağdaş bir Türkiye ve dünya idi.

Adil bir düzen içinde, insanların barış içinde yaşadığı, tüm canlıların özgürlüklerinin kısıtlanmadığı ve haklarının yenmediği bir ülke ve bir dünya hayali…

Bu hayali gerçeğe dönüştürmek ve ona ulaşmak insan olarak hepimizin ana ödevi olmalı. Ülkeyi oluşturan bireylerin gelişimi olmazsa, ülkelerin ilerlemesi de söz konusu olamaz. Kişisel tekamül ile kamil insan olmaya söz vermiş olan biz Masonlar, bu bireysel ödevimizi ham taşımızı yontarak yapmaktayız.

Kamil insanlardan oluşan çağdaş ülkeler, dünyanın  daha yaşanası bir yere dönüşmesini sağlayacaktır. Ne yazık ki güncel yaşam koşuşturması içinde kendini geliştirmeye zaman ayırmayan, bilgeleşme yolunda ilerlemeyen insanlar ileri gitmemekle kalmayıp, geriye gidiyor demektir.

Yaşam süremizin sınırlı olduğu bilinciyle, fikri hür ve vicdanı hür bireyler olarak, ülkemizi çağdaş uygarlıklar düzeyine ve daha ilerisine ulaştırmak için hiç zaman yitirmeden ve sürekli çalışalım. Böylece Cumhuriyetimizin her kuruluş yıldönümünü hakkıyla kutlayabiliriz.

Üs.Muh.Faruk Ergönen

Ege Muhterem Locası

065
bottom of page