top of page
< Back

057

EVREN

057

“Efendiler, yarın Cumhuriyeti kuruyoruz!”

Tarih 28.10.1923

Yer Çankaya Köşkü, Ankara

Kardeşlerim, Mustafa Kemal Atatürk’ün ağzından dökülen bu sözler aslında sadece yeni bir devlet rejiminin kuruluş ilanı değil, adeta İskender’in kılıcı gibi, bir ulusun kötü kaderini temelinden değiştirecek gür bir ses, geçmişe isyan, engin bir müjde, çok ama çok keskin bir komuttu. Basit gibi gözüken bu dört kelime bir ulusun geleceğini şekillendirecek, ona yeni ufuklar açacak, onu boyunduruktan, kölelikten, bağnazlıktan kurtaracak bir aydınlık sistemin çığlık çığlığa müjdesiydi adeta.

29 Ekim 1923 tarihi yüce Atatürk’ümüzün bu gür çığlığı ile Anadolu’nun asırlardır hor görülmüş, aşağılanmış, saltanat/hilafet kıskacında sadece kaynak olarak kullanılmış, ne varlığına, ne de inançlarına saygı gösterilmiş ve yine asırlardır kardeşçe bir potada erimiş kadim insanlarının, yeni bir kimliğe, özgürlüğe, bağımsızlığa kısaca devrimci bir devlet rejimine kavuştukları tarihtir.

İşte bu devlet anlı şanlı Türkiye Cumhuriyeti’dir. Ulusuyla, bayrağı ile, Mîsâk-ı Millî hudutları ile bir bütün olan ve geçmiş bir asırda yaşayan nesillerin özümsediği ve kurumsallaştırdığı bu devlet artık yüz yaşındadır. Bu cumhuriyet acısıyla tatlısıyla geçmiş mirasının hatırasına saygılı, ama bir o kadar da aydınlık geleceğe vazgeçmeyecek şekilde bağlı Türk Ulusu’nun seçimidir. Bu bağ sadece akıl ile açıklanamaz; çünkü bu bağ aslında bir bağımsızlık tutkusudur.

Kardeşlerim, Türkiye Cumhuriyeti bir bütündür, bölünemez. Bu güne kadar Türk Masonları olarak kendi değerlerimizle bu Cumhuriyet’e sahip çıktık, bundan sonra da tüm varlığımızla sahip çıkacağız. Bu böyle biline!

Türkiye Cumhuriyeti’nin yüzüncü yılı tüm ulusumuza ve Kardeşliğimize hayırlı olsun.

ÜSTAD-I MUHTEREM

JEKİ MİZRAHİ

57 No’lu EVREN Muh:. L:.’sı

057
bottom of page