top of page
< Back

003

ÜLKÜ

003

Sevgili kardeşlerim ;

Cumhuriyetimizin kurucusu Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü anarken çoğu kez silah arkadaşları da onunla beraber anılır. Kanımca bu son derece önemli ancak bir o kadar da eksik bir tamlamadır. Şüphesiz ki ülkenin bağımsızlığı savaş meydanlarında topla, tüfekle, şehitlerimizin ve gazilerimizin gösterdiği üstün cesaret ve fedakarlıkla kazanılmıştır. Bununla beraber Cumhuriyet’in kültürel temelleri de çalışma masalarında, kitapla, bilgiyle, bilimle, felsefe ve sanatla oluşturulmuştur. Bu sebeple Atatürk’ü anarken silah arkadaşları ile birlikte çalışma arkadaşlarını da anmak sanıyorum daha doğru ve bütünleyici bir yaklaşım olacaktır.

Atatürk’ün çalışma arkadaşları aslında ülkenin o dönemdeki entelijansı durumundadır. Kökleri kadim Osmanlı’ya dayanan, eğitimlerini ise genelde batılı normlarda almış gününün seçkin ve vatansever kişileridir. Koşulların etkisi ile zaman zaman yanlış kararlar vermiş veya yönlendirilmiş olsalar dahi, kendileri bugün 100. Yılına girmekte olan Cumhuriyetimizin, Atatürk’ün liderliğindeki kurucu beyin takımıdır.

Türk Aydınlamasının tarihteki en büyük zaferi ve eseri, varlığı ile gurur duyduğumuz Türkiye Cumhuriyeti olmuştur. Köklerini reddetmeden batılı ve çağdaş kurumlar kurabilmiş, her türlü zorluğa rağmen aydınlık ve başarılı nesiller yetiştirmiş dünyayı hayran bırakan bir kalkınma hamlesini ortaya koymuştur. Bu çok önemli ve çok değerli bir mirastır. Çeşitli sebeplerle Cumhuriyetin aleyhinde bulunan kişiler, bu mirasın önemini ve büyüklüğünü kavrayamamış kişilerdir.

Dönemsel ve konjonktürel zorluklar her zaman vardır ve olmaya devam edecektir. Türk Aydınlanmasından doğan Türk Cumhuriyeti’nin varlığını sürdürebilmesi ise ancak gelecek nesillerin bu önemli mirası anlaması ve ona sahip çıkması ile mümkün olacaktır. Bir aydınlanma kurumu olan masonluk da cumhuriyet değerlerine sahip yetişmiş aydın kişiler için her zaman bir çekim noktası olmuştur. Bu ilgi tesadüfi asla değildir. Masonluğun savunduğu evrensel ve insani değerler ile Cumhuriyetimizin kuruluş felsefesinin içinde yer alan değerler birebir örtüşmektedir. Türk Masonluğunun aydınlar için bir cazibe kaynağı olması bugün olduğu kadar gelecekte de devam edecek, aydınlık Türk gençleri de mirasına sahip çıkacak ve Atatürk’ün deyimiyle Cumhuriyet ilelebet payidar kalacaktır.

K:. Sevgi ve Saygılarımla

Murat Elyazar

Ülkü Muh:. L:. Üs:. Muh:.’i

003
bottom of page