top of page

008 - SEVGİ

Türkiye Cumhuriyeti'nin 100. yılına geldiğimizde, tarih boyunca yaşanan zorluklara, zaman zaman hedefimizden uzaklaşmamıza, kazandıklarımızı kaybetmemize rağmen büyük başarılara imza atmış olmanın gururunu yaşıyoruz. 
Türk Milleti, Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde gerçekleştirilen Kurtuluş Savaşı'nın ardından, Türkiye Cumhuriyeti'ni kurarak, bağımsızlık meşalesini yakan bir millet olarak tarihe geçmiştir. Türkiye Cumhuriyeti, yıkılmış bir imparatorluğun küllerinden doğmuş genç bir ülke olarak, son yüzyılın belki de en başarılı aydınlanma hareketlerinden birisini gerçekleştirmiştir. Kendinden sonra gelen pek çok özgürleşme hareketine de ilham vermiştir. Bu Millet, Cumhuriyet için ne bedeller ödedi bilmek lazım. Çanakkale savaşı, isyanlar, direnişler, işgalci devletler, ekonomik sıkıntılar ve darbeler gibi bir çok sıkıntı çektik. Gerçek anlamda özgürlükçü bir cumhuriyet rejimi gerçek anlamıyla bir demokrasi olmadan olamaz. 100. Yılında Cumhuriyet bize gerçek bir demokrasinin, çoğunluğun tahakkümünün değil ve fakat azınlıkta olanların haklarının korunduğu, liderler oligarşisinin olmadığı, demokratik bir rejimin, demokratik bir seçim yoluyla değiştirilemeyeceğini, kendi kendini yok etme özgürlüğüne sahip olmadığını, demokratik hak ve özgürlüklerin, diğerlerin hak ve özgürlüklerinin ortadan kaldırılması için kullanılamayacağını işaret etmektedir. Aydınlanmanın, fikir özgürlüğünün mabedi olagelmiş olan Türk Masonluğunun da kaderi 100. yılında çağdaş uygarlık seviyesindeki, demokratik değerlere bağlı, millet egemenliğine dayalı, özgürlükçü, laik bir cumhuriyet rejiminin varoluşuna ve bunun ilelebet süreceğine yönelik inancını her zamankinden daha da fazla korumasına bağlıdır. Atamızın Hatay meselesine bakışı, çözmek için gösterdiği duruşu, onun vatanın bölünmez bütünlüğüne ve vatandaşlar arası ırk, din, mezhep farkı gözetmeksizin birlik ve beraberliğine verdiği önemin göstergesidir. Cumhuriyet, ülkemizde toplumu ümmetten ulus, bireyi kuldan yurttaş konumuna yükselten bir aydınlanma devrimidir. Cumhuriyet ile siyasetten hukuka, eğitimden kültüre bütün hayat biçimini değiştiren yeni bir devlet yaratılmıştır. 
1923'de başlattığı ivme ile 100. yıla erişmemizi sağlayan ve bir avuç idealistin nelere kadir olduğunu dünyaya gösteren Ulu Önder Atatürk ve Silah Arkadaşlarını saygı ve minnetle anıyoruz. 


Ne mutlu Türk'üm diyene. 

Muh:.Şemi Levi K:. Muh:.Osman İshakoğlu K:. Jan Klod Kayuka K:.

E. Ahmet İnce

Üs:. Muh:.

 

 

008-SEVGİ_edited.jpg
bottom of page