top of page

006 - KARDEŞLİK

19 Mayıs 1919’dan 29 Ekim 2023’e uzanan süreç ve hatta tüm Atatürk dönemi, hiç şüphesiz ki, sadece ülkemiz açısından değil, aynı zamanda tüm dünya ve insanlık açısından da, tarihin en önemli dönemeçlerinden ve devrimlerinden birini oluşturmaktadır. Bu dönem, insanlık tarihinde, imkansız görünen şartlara rağmen, umudun, pes etmemenin, zulme boyun eğmemenin; en zor durumlarda dahi kesin bir zafere ulaşmak için bir ilk adımın gerektiğinin ve haklı bir dava için her zaman bir çıkar yol bulunabileceğinin en güzel ve şanlı bir sembolünü oluşturmaktadır ve esaret altında yaşayan milletler için de bağımsızlık ve özgürlük ışığını yakarak tarihin akışını değiştirmiştir.

Bu süreçte milli egemenliğin hakim kılınması ve Cumhuriyetin ilanı da, salt bir yönetim şekli değişikliğinden ibaret olmayıp; her türlü olumsuzluğa karşın, insan aklının kendi özgürlüğüne, iradesine ve geleceğine sahip çıkmaya başladığı günü temsil etmesi itibariyle yine dünya ve insanlık tarihi açısından bir dönüm noktası olmuştur. Bugün 100. Yılını geride bıraktığımız Cumhuriyet ateşi, bir değişimin veya devrimin noktalandığı günü değil; hiç sönmeyecek ve bitmeyecek bir mücadelenin, toplumun ve insanın her bakımdan esaretten kurtulup özgürlüğüne kavuşma mücadelesinin başlangıcını oluşturmaktadır.

Kardeşlik Muhterem Locası Kardeşleri adına, şimdiye kadar olduğu gibi, bundan sonra da, bu ulvi mücadelenin en ön safında yer alacağımızı ve Cumhuriyet değerlerini son nefesimize kadar savunup ileriye taşıyacağımızı bütün dünyaya ilan ediyor; Cumhuriyetimizin 100. Yılında, Ulu Önderimizi, Kurtuluş Savaşının başkomutanı, Cumhuriyetimizin ve aydınlık geleceğin kurucusu, eşsiz kahraman, büyük devlet adamı, tüm dünya ve insanlık için örnek lider Mustafa Kemal Atatürk'ü ve mücadele arkadaşlarını saygıyla, minnetle ve şükranla anıyorum.

Yaşasın Cumhuriyet…


Üs:. Muh:.
Muh:. Emrehan İnal K:.

191_Logo_edited.png
bottom of page