Masonluk, evrensel bir kardeşlik birliğidir.

İnsanlar arasında sevginin, toleransın ve kardeşliğin hüküm sürmesini; insanlığın hürriyet, barış, adalet ve huzur içinde gelişmesini hedefleyen Masonluk, ortak bir insanlık ülküsünü hedefler.

Nasıl demokrasiyi, felsefeyi veya bilimi bir veya birkaç kişi icat edip kurmamışsa Masonluğu da bir veya bir kaç kişi icat edip kurmamıştır. Masonluğun oluşumu  düşünsel bir evrimin sonucudur. Bu evrime birçok insanın katkısı olmuştur. Birçok dinden, felsefeden ve bilgi sisteminden etkilenilmiştir.
Osmanlı Devleti döneminde ülkemiz topraklarında Masonluğun gelişimi incelendiğinde, Londra’da ilk büyük locanın kuruluşundan sadece dört yıl sonra, 1721’de Fransız masonlarının İstanbul’da bir loca kurduğunun bazı kaynaklarda yer aldığı görülür.
  • Loca ve Büyük Loca nedir?
  • Masonlukta derece sistemi nedir?
  • Dereceler ve Ritler nedir?
  • Masonluk uluslararası bir kuruluş mudur?
  • Yüksek Şura Nedir?
  • Masonluk politikayla ilgilenir mi?
Yazının tamamı
Yazının tamamı
Yazının tamamı
Yazının tamamı

HÜR VE KABUL EDİLMİŞ MASONLAR

TÜRKİYE BÜYÜK LOCASI

KAMUOYUNA DUYURU

İstanbul,22.01.2018

Hür ve Kabul Edilmiş Masonlar Büyük Locası olarak; Türk Silahlı Kuvvetlerimizin ülkemizin bekasını tehdit eden terör unsurlarına karşı Suriye'nin kuzeyinde yürütmekte olduğu Zeytin Dalı Harekatının başarılı olmasını diliyor, kahraman Mehmetçiğimizin görevlerini başarıyla tamamlayarak ülkemize dönmelerini temenni ediyoruz.

Ülkemize, topraklarımıza, insanımıza kasteden tüm bu girişimlerin sona erdirilmesinde milli birliğimizin öneminin altını çiziyor, başta Türkiye'miz olmak üzere tüm insanlar ve insanlık için barış ve huzurun gelmesini diliyoruz.

Sevgi ve Saygılarımla,

Bülent AKKAN
Büyük Üstat

 

 

KAMUOYUNA DUYURU

İstanbul,13.07.2017

Hür ve Kabul Edilmiş Masonlar Büyük Locası olarak; 15 Temmuz 2016 tarihinde yaşanan menfur darbe girişiminin 1.Yıldönümünde Türk Halkı’nın darbe girişime karşı ortaya koyduğu kahramanca mücadelede hayatını kaybeden 249 şehidimizi  bir kez daha rahmetle anıyor, yaralanan 2196 gazimize  şükranlarımızı sunuyoruz.

Biz Masonlar demokrasimize yönelik her türlü müdahaleyi kabul edilemez buluyor, hiçbir ayırım olmaksızın toplumun her kesiminin demokrasimize sahip çıkmış olmasından dolayı büyük bir mutluluk ve kıvanç duyuyoruz. 

Vatanına, milletine sadakat yemini ile bağlı olan bizler, Türkiye Cumhuriyeti’nin demokratik değerlere bağlı, millet egemenliğine dayalı, özgürlükçü, laik düzeninin ilelebet süreceğine yönelik inancımızı her zamankinden daha da fazla koruyoruz.

Ülkemize ve milli birliğimize kasteden her türlü girişime bundan sonra da karşı çıkacağımızı teyit ediyor, geleceğe umutla ve güvenle bakmaya devam ediyoruz.

Sevgi ve Saygılarımla,

Bülent AKKAN
Büyük Üstat

Önceki Duyuru ve Mesajlar